تاریخ مدتاریخ مد و فشنمد در دهه 1920

تاریخ مد و فشن – دهه ۱۹۲۰


دهه ۱۹۲۰ یکی از تاثیرگذارین دوره‌های تاریخ مد محسوب می‌شود. پیش از این، در مطالبی دیگر به بررسی تحولات مد در دهه‌های ۱۹۰۰ و ۱۹۱۰ پرداختیم. در این مطلب از مجله دنیای مد به سراغ مد دهه ۱۹۲۰ می‌رویم.

مهم‌ترین ویژگی مد این دهه راحتی و سادگی لباس‌ها نسبت به دوره‌های پیشین بود. لباس اسپرت و لباس‌کار به کمد لباس مردم اضافه شد. البته با وجود مینیمال‌تر شدن مد دهه ۱۹۲۰ نسبت به دهه‌های قبل، همچنان آداب لباس‌پوشیدن تا حدی تشریفاتی و لوکس بود.

عوامل تاثیرگذار بر مد دهه ۱۹۲۰

دهه ۱۹۲۰ با تحولاتی در حمل‌ونقل، رسانه و هنر همراه بود. توسعه خطوط هوایی باعث سرعت در انتقال مد روز و لباس‌ها، پخش عمومی رادیو برای همه مردم باعث اطلاع رسانی سریع تر اخبار شد. یکی دیگر از عوامل موثر، جنگ بود که باعث شد برخی از لباس‌های نظامی به‌عنوان آیتم‌های مد روز وارد استایل مردم در دهه ۱۹۲۰ شود.

جنبش‌های هنری بسیاری بر مد دهه ۱۹۲۰ تاثیر گذاشتند که مهم‌ترین آنها جنبش هنری آرت‌دکو است. فرم‌های طبیعی جواهرات آرت‌نوو به فرم‌های هندسی تغییر کرد. جنبش موثر دیگر سوررئالیسم بود که السا شیاپارلی طراح ایتالیایی آثار ارزشمندی در این زمینه دارد.

جایگاه زنان در دهه ۱۹۲۰

در این دهه جایگاه زنان تغییر کرد و زن مدرن ظهور کرد. زنان آزادی‌های بیشتر و حق رای داشتند و حقوق آنها در جامعه نسبت به قبل بیشتر شد. کلیت لباس زنانه شبیه لباس مردانه و کاربردی‌تر شد. با پیشرفت تکنولوژی پارچه‌های جدید و منعطف‌تری تولید شود.
طراحانی مثل کوکو شنل در آزادی و تحول استایل زنانه نقش مهمی داشتند.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

مد اوت‌کوتور 

بعد از جنگ جهانی ظرفیت‌های زیادی در زمینه مد وجود داشت. صنعت کوتور پیشرفت‌های زیادی کرد و کوتوریست‌ها کارشان را توسعه دادند. برای سنجش کیفیت آثار، سندیکای اوت‌کوتور در پاریس تاسیس شد.

مد زنان در دهه ۱۹۲۰

پیراهن‌های زنانه اصلا مانند دوره‌های قبل نبود. خط کمر پایین‌تر از حد طبیعی آمد و این باعث می‌شد انحنای کمر مورد توجه نباشد. پیراهن‌ها معمولا بلند تا روی قوزک یا کوتاه تا روی زانو بود. لباس روز اغلب آستین داشت و کوتاه و راسته بود.

لباس عصر آزاد و بلندتر بود و کمربند یا ریسه‌ای از گل و تزئینات داشت. لباس شب و مهمانی بدون آستین بود و با دستکش و کلاهی ست می‌شد. این پیراهن‌ها با منجوق، سنگ‌های قیمتی و حاشیه‌های ریش‌ریش تزئین می‌شد و جنس پارچه‌‌ی آن معمولا از ساتن، ابریشم یا مخمل بود.

تحول مهم دیگر در لباس‌های زنانه این بود که می‌توانستند در مکان‌های عمومی لباس‌های ورزشی بپوشند.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

زیبایی در دهه ۱۹۲۰

موی‌های زنان کوتاه بود. معروف‌ترین مدل موی این دهه باب‌کات هست که روی آن کلاه تنگی به نام کلاش می‌پوشیدند. زنان برای اینکه بتوانند به راحتی این کلاه‌ها را بر سر بگذارند، موها را کوتاه می‌کردند. اما دلیل دیگر محبوبیت موی کوتاه این بود که زنان می‌خواستند استایل مردانه‌تری پیدا کنند.

زن‌ها در این دهه به زیبایی اهمیت زیادی می‌دادند. برای مهمانی‌های شب آرایش اسموکی می‌کردند و مژه‌های مصنوعی بلند می‌گذاشتند. استفاده از خط چشم، کرم پودر و رژگونه رایج بود. سینما در گرایش زنان به آرایش صورت و تنوع آن نقش مهمی داشت.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

تا قبل از ۱۹۲۰ به خاطر بلندی پیراهن‌ها کفش دیده نمی‌شد. با کوتاه‌شدن قد لباس‌ها طراحی کفش مهم شد، زنان با توجه به هر نوع لباس و رویدادی کفش مخصوص داشتند. شال‌گردن خز، سربند، گردنبند ریسه مرواریدی و دستکش‌های بلند هم از اکسسوری‌های رایج در دهه ۱۹۲۰ بودند.

دختران فلاپر

دهه ۲۰ را عصر جاز هم می‌نامند. زیرا موسیقی جاز تاثیرات بسیاری در مدرن‌شدن نسل این دهه داشت؛ یکی از تاثیراتش شکل‌گیری رقص‌های جدید بود. فلاپرها نسلی از دختران جوان بودند که دامن‌های کوتاه می‌پوشیدند، مو‌هایشان را کوتاه می‌کردند و کلاه کلاش بر سر می‌گذاشتند. به موسیقی جاز علاقه داشتند و رقص‌پایی سریع با این موسیقی انجام می‌دادند که بسیار معروف بود.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

مد مردان در دهه ۱۹۲۰

در نیمه‌ی اول دهه شلوار مردانه کوتاه‌ با دم‌پای پاکتی و کت‌ها کلاسیک‌تر بود. در نیمه‌ی دوم دهه کت‌وشلوار‌ها کمی گشادتر شد و جلیقه‌های دو سری دکمه مد شد. مردها برای فعالیت‌های ورزشی و تفریحی لباسی جداگانه داشتند؛ جلیقه و شلواری کوتاه که با جوراب بلندی پوشیده می‌شد.

مردان مانند زنان لباس روز و شب داشتند. کت و شلوار عصر و شب مشکی یا آبی مهتابی بود که گاهی با تکه‌های ساتن تزئین می‌شد. با لباس شب پاپیون، دستمال‌گردن، گل‌یقه و دستکش سفید و کلاه ابریشمی مشکی استفاده می‌کردند. لباس روز ساده‌تر بود، از پارچه‌های راحت‌تر و در رنگ‌های روشن‌تر دوخته می‌شد.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

اوایل دهه پیراهن‌های مردانه به جای یقه، بند باریکی داشت که جدا از پیراهن بود، دور گردن بسته و با دکمه به پیراهن وصل می‌شد. اما از اواسط دهه پیراهن‌هایی با یقه سرخود به‌طور گسترده محبوب شد.

کلاه مردان نشان‌دهنده جایگاه اجتماعی آنها بود. مردان طبقات اجتماعی بالا از کلاه هامبورگ استفاده می‌‌کردند، مردان طبقه متوسط کلاه بولر و فدورا و مردان طبقه کارگر کلاه‌های تختی مثل نیوزبوی بر سر می‌گذاشتند.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

مد کودکان در دهه ۱۹۲۰

مد بچه‌ها راحت‌تر، شیک‌تر و منعطف‌تر شد. قبلا لباس دختربچه‌ها لایه‌های زیادی داشت، سنگین بود و مانع فعالیت و بازی آنها می‌شد. اما در دهه ۱۹۲۰ دختران پیراهن‌های راسته، ساده و کوتاه می‌پوشیدند.

پسربچه‌ها هم در این دهه شلوارک و پیراهن آستین کوتاه می‌پوشیدند. به‌طور کلی در این دهه، لباس بچه‌ها از پارچه‌های لطیف‌تر و راحت‌تری تهیه می‌شد و کفش کودکان پارچه‌ای و سبک بود.

تاریخ مد و فشن - دهه ۱۹۲۰

برگرفته از سایت thefashionfolks و Wikipediaپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن