سبک زندگیسلامتسیگار

ترمیم ریه بعد از قطع مصرف سیگار


ترمیم ریه بعد از قطع مصرف سیگار
ترمیم ریه بعد از قطع مصرف سیگار

مصرف دخانیات به عنوان یکی از عادت های ناسالم و بسیار مضر تاثیرات متعددی بر سلامت جسم و روح انسان باقی می گذارد. از جمله مهم ترین این تاثیرات می توان به درگیر شدن ریه با عوارض ناشی از مصرف سیگار از جمله انواع سرطان ها اشاره نمود. ترمیم ریه بعد از ترک سیگار طی یک دوره زمانی مشخص صورت می گیرد.

از زمان قطع مصرف سیگار تا ۱۵ سال بعد، می توان شاهد تغییرات ناشی از حذف مواد شیمیایی سیگار در بدن بود.

آیا ترمیم ریه بعد از ترک سیگار امکان پذیر است ؟

بعد از ترک سیگار (دائمی) اتفاقات بسیار عجیبی در بدن رخ می دهد، یکی از مهم ترین این تغییرات، ترمیم دوباره ریه ها است. ریه از آسیب پذیرترین اجزا داخلی در برابر آلودگی و سموم وارد شده در مواجه با مصرف سیگار است. تغییرات بدن بعد از حذف سیگار از عادت های روزانه منجر به بازسازی مجدد بافت ریه و دفع کامل ترشحات باقیمانده در ریه می شود.

البته توجه به این نکته ضروری است که ریه در بازسازی خود، مهارت و توانمندی بالایی دارد. ایجاد فضای جدید برای تنفس راحت و هم چنین دفع هر نوع آلودگی از ریه طی یک دوره مشخص صورت می گیرد. مصرف مداوم ریه حتی یک نخ در طول روز، می تواند احتمال ابتلا به انواع سرطان به ویژه سرطان ریه را تا حد قابل توجهی افزایش دهد.

مطالب مرتبط : آیا سیگار کشیدن در کاهش استرس مفید است ؟

البته ارتباط مستقیمی میان مصرف سیگار، مدت زمان مصرف و هم چنین نوع سیگار مصرف شده با سرطان ریه وجود دارد. ابتلا به این نوع از سرطان عموما در مسیر بدخیمی پیش می رود و بیماران مبتلا به سرطان ریه، گاها تا ۵ سال زنده هستند. تولید مخاط در ریه و هم چنین احتمال ابتلا به برونشیت از نوع مزمن، بخش دیگری از عوارض مصرف سیگار است.

ترمیم ریه بعد از قطع مصرف سیگار

پاکسازی ریه بعد از ترک سیگار چقدر طول می کشد؟

برای بازسازی مجدد بافتِ ریه و پاکسازی آن از سموم مختلف ایجاد شده، نمی توان مدت زمان دقیقی را تعیین کرد. ریه بافت نسبتا ظریفی دارد که با مصرف سیگار، دچار مشکل می گردد. مصرف سیگار باعث فلج شدن موهای ریز در ریه و عدم توانایی جذب گرد و غبار یا آلودگی ها می شود. طی سال های اخیر با بررسی متخصصین، مشخص گردید که ریه می تواند در مدت زمانی مشخص مجددا بازسازی شود.

مطالب مرتبط : برای ترک سیگار چه چیزهایی بخوریم ؟

پاکسازی کامل ریه و تمامی سطوح آن بعد از ترک سیگار، شاید چیزی بیش از ۱۵ سال به طول انجامد. از سویی دیگر می توان گفت که مزایا ترک سیگار، تنها یک ساعت پس از آخرین مصرف، در بدن احساس می شود. آسیب دیدگی سلول های DNA ریه ناشی از ورود مواد شیمیایی و خطرناکِ موجود در سیگار، یکی از اصلی ترین خطراتی است که باید به آن اشاره کرد.

ترمیم ریه بعد از قطع مصرف سیگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن