تغذیهتناسب اندامصبحانهکاهش وزن

خوردن صبحانه ممکن است در کاهش وزن به شما کمک نکند!!


خوردن صبحانه ممکن است در کاهش وزن به شما کمک نکند!!

برخلاف برخی از توصیه های کاهش وزن، یک مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که صبحانه می‌خورند لاغر نشده‌اند. اگر می خواهید وزنتان را کاهش دهید احتمالاً به شما گفته شده که از صبحانه صرف نظر نکنید، زیرا باعث می‌شود بعداً در طول در روز بیشتر گرسنه شوید، در واقع خوردن صبحانه ممکن است ارتباطی با کاهش وزن نداشته باشد.

اما آزمایشات جدید نشان می‌دهد افرادی که به طور مرتب صبحانه می‌خورند کالری بیشتری دریافت می‌کنند و افرادی که از خوردن آن صرف نظر می کنند بعداً در طول روز اشتها ندارند.

آیا خوردن صبحانه باعث کاهش وزن می شود؟

براساس تحقیقات منتشر شده، افرادی که صبحانه می خوردند دچار کاهش وزن نشده‌اند و افرادی که از خوردن صبحانه صرف نظر کرده اند نیز شاهد افزایش وزن نبودند.

دکتر فلاویا سیکوتینی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا، گفت: آژانس‌های بهداشت عمومی و دستورالعمل‌های رسمی غذایی به مدت طولانی بر اهمیت خوردن صبحانه برای کاهش وزن و دستیابی به رژیم غذایی سالم تأکید کرده‌اند، اما «این مطالعه به روشنی نشان می دهد که خوردن صبحانه ایده خوبی نیست.»

همچنین بخوانید: چگونه از آلوئه ورا برای کاهش وزن استفاده کنیم؟

تیم سیکوتینی از نتایج ۱۳ آزمایش بالینی در کشورهای پردرآمد، عمدتاً ایالات متحده و انگلیس، از ۲۸ سال گذشته را باهم ترکیب کرد.

این مطالعات شامل افرادی است که مرتباً صبحانه می‌خورند و افرادی که صبحانه نمی‌خورند. پنج آزمایش شامل شرکت کنندگان دارای اضافه وزن بود، بقیه افراد از هر محدوده وزنی بودند. برخی از آزمایش‌ها بررسی کردند که صبحانه چه تاثیری بر میزان مصرف انرژی روزانه دارد و برخی دیگر رابطه بین خوردن صبحانه و تغییرات وزن بدن را بررسی کردند.

سیچوتینی گفت، فارغ از اینکه شرکت کنندگان عادت دارند به طور مرتب صبحانه بخورند یا خیر، محققان دریافتند که «افرادی که صبحانه می خورند، به طور متوسط روزانه ۲۶۰ کالری اضافی دارند و تمایل دارند چاق‌تر شوند»، براساس این مقاله، افرادی که از خوردن صبحانه صرف نظر کرده‌اند به طور متوسط ۰٫۴۴ کیلوگرم [۰٫۹۷ پوند] سبک تر بودند.

این نتایج حاکی از آن است که خوردن صبحانه باعث افزایش وزن «صرفاً با جذب کالری بیشتر» می شود. وی گفت: آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد که اگر مردم را به خوردن صبحانه تشویق کنند، هنوز کالری بیشتری نسبت به آنچه که بعداً در طول روز نیاز دارند، دریافت می‌کنند.

با این حال، وی افزود که آخرین یافته‌ها باید با احتیاط تفسیر شود زیرا برخی از ۱۳ آزمایشی که در مطالعه آنها استفاده شده مدت زیادی طول نکشید و کیفیت آزمایشات متفاوت است.

برای کاهش وزن میزان کالری را کنترل کنید

سیچوتینی گفت: «فکر می کنم مهمترین عامل کاهش وزن میزان کالری است که دریافت می‌کنید.» وی گفت، افرادی که همیشه صبحانه می خورند نباید از انجام این کار دلسرد شوند. اما، افراد دارای اضافه وزن که صبحانه می خورند باید تشویق شوند میزان کالری را که در طول صبح دریافت می‌کنند، بشمارند و ببینند که در طول روز چطور با بقیه وعده های غذایی خود سازگار شوند.

انجمن متخصصین رژیم غذایی انگلیس توصیه می کند که ۲۰-۲۵٪ از نیازهای غذایی روزانه افراد باید از صبحانه آن‌ها تامین شود.

سیچوتینی به سی ان ان گفت: اعتقاد به خوردن صبحانه به افراد در متابولیسم بهتر موادغذایی کمک می کند و طبق مطالعات مشاهداتی قبل باعث می‌شود که آنها در طول روز گرسنه‌تر نشوند، وی افزود: این امکان وجود دارد که افرادی که صبحانه می خورند عادات سالم دیگری مانند ورزش کردن داشته باشند.

تحقیقات قبلی مزایای کاهش وزن مرتبط با وعده غذایی صبحگاهی را نشان داده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ به افرادی که به همان میزان کالری می خورند، نگاه داشت، اما یک گروه در ابتدای روز بخش عمده کالری را مصرف می کردند. این مطالعه نشان داد افرادی که یک صبحانه زیادی می خورند، در مقایسه با افرادی که یک شام زیادی می خورند، دو و نیم برابر وزن بیشتری از دست دادند.

به گفته سیچوتینی این باور که خوردن غذا در صبح به این معنی است که می‌توانید آن کالری را به طور بهتری بسوزانید، با داده‌هایی که تیمش جمع کرده‌است، پشتیبانی نمی‌شود.

همچنین بخوانید: ۵ مزیت خوردن صبحانه برای سلامتی

او تاکید کرد که مردم باید «از چیزی که برای بدنشان مناسب‌تر است، پیروی کنند.» خواه هر روز صبحانه بخورند و اگر می‌خواهند وزن خود را کم کنند مصرف مواد غذایی را کاهش دهند، خواه اگر صبح‌ها گرسنه نیستند، به راحتی از وعده غذایی صبح صرف نظر‌کنند.

تأثیر خوردن صبحانه بر کاهش وزن به فرد بستگی دارد

کوین مورفی، استاد غدد درون ریز و متابولیسم در کالج امپریال لندن، در نامه ای به سی ان ان گفت: «تجزیه و تحلیل این مطالعه نشان می دهد که خوردن صبحانه به طور متوسط ​​احتمالاً  کاهش وزن را دشوارتر می‌کند، زیرا شما در هنگام روز کالری بیشتری دریافت می‌کنید.»

با این حال، «در حقیقت، این که آیا صبحانه کمک کننده است یا مانع تلاش شما برای جلوگیری از افزایش وزن یا کاهش وزن می شود، به فرد بستگی خواهد داشت»، مورفی اضافه کرد که در این تحقیق شرکت نکرده است. «اما مطمئنا افراد زیادی هستند که صبحانه خوردن برایشان دشوارتر است.»

سارا کو، دانشمند علوم تغذیه در سازمان تغذیه بریتانیا، گفت که شواهد مربوط به رابطه بین خوردن یا نخوردن صبحانه و کاهش وزن «مخلوط شده است.»

کو در نامه‌‌ اش نوشت: «یافته های این بررسی ممکن است با توصیه های موجود مطابقت نداشته باشد، اما آنها عدم اطمینان فعلی در مورد رابطه بین خوردن صبحانه و افزایش وزن در ادبیات علمی را منعکس می کنند.»

کو، که درگیر این تحقیق نبود، افزود که یک صبحانه سالم «فقط بخشی از یک زندگی سالم و متعادل است.» این امر یک فرصت خوب برای جذب «مواد مغذی مهم در رژیم غذایی» است، مانند فیبر موجود در غلات کامل صبحانه و کلسیم غذاهای لبنی.

وی گفت: «برای افرادی که سعی دارند وزنشان را کاهش دهند، کلید موفقیت یافتن چیزی است که برای آنها موثر است و می توانند به آن پاپبند باشند.»

خوردن صبحانه ممکن است در کاهش وزن به شما کمک نکند!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن