خانه داریسبزهنوروز 99

زمان مناسب برای کاشت انواع سبزه عید نوروز


زمان مناسب برای کاشت انواع سبزه عید نوروز

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، ممکن است شما هم برای سال جدید به فکر کاشت سبزه عید برای تزیین سفره هفت سین خود باشید و بخواهید بدانید که زمان مناسب برای کاشت انواع سبزه عید چه موقعی است. پس با ما همراه باشید.

سبزه در سفره هفت سین، نماد تولد دوباره، حیات دوباره و خرمی و سبزی است. گذاشتن سبزه سر سفره عید به این دلیل است که سال جدید، سالی پربار و پر از شادابی و خرمی باشد. از لحاظ مفهوم، رنگ سبز موجب ایجاد آرامش است و ارتعاش افکار را متعادل می سازد.

زمان مناسب کاشت سبزه عید نوروز برای انواع بذر

برای اینکه سبزه شما در زمان مناسب رشد متعادلی داشته باشد و به موقع و با اندازه مناسب به سفره هفت سین برسد، و در طول ۱۳ روز ابتدای سال جدید همچنان شاداب به نظر برسد باید نکاتی را برای زمان کاشت سبزه و نحوه نگه داری و آب دادن به آن، بسته به نوع دانه رعایت کنید. در این مطلب زمان کاشتن انواع بذر را برای داشتن سبزه ای زیبا برای آرایش سفره هفت سین بیان می کنیم.

دسترسی سریع به مطالب

زمان مناسب و نحوه کاشت سبزه گندم

راحت‌ترین سبزه‌ای که زود هم رشد می کند، سبزه گندم است. برای کاشتن سبزه گندم، مقداری دانه گندم برداشته و در ظرفی بریزید و آنها را خوب بشویید. سپس بگذارید دانه ها با کمی آب در ظرف بماند. مدت زمان خیساندن بذر برای کاشت سبزه گندم به مدت ۱۰ تا ۱۸ ساعت است. بعد از سپری کردن زمان مذکور دانه های خیس خورده را در یک آبکش خالی کرده و بگذارید آبشان برود.

یک پارچه نازک نمناک را بردارید و بذرها را از درون آبکش به وسط پارچه انتقال دهید. پارچه را گره کنید و درون یک ظرف قرار دهید. یک الی دو روز اجازه دهید بذرها در همین حالت بمانند تا جوانه بزنند. تا هنگام جوانه زدن بذرها چک کنید که پارچه خشک نشده باشد و حتما نمدار باشد.

پس از اینکه گره پارچه را باز کردید و متوجه جوانه زدن دانه ها شدید، بذرها را به ظرفی که دوست دارید سبزه شما در آن رشد کند انتقال دهید. پارچه را دوباره خیس کرده و در حای که نمدار است روی سبزه خود بیندازید تا سبزه شما کامل رشد کند. توجه داشته باشید که در طول ایام نوروز هر روز باید به سبزه‌ آب بدهید. بهترین زمان برای کاشت بذر گندم ۲۰ اسفند ماه است.

زمان مناسب و نحوه کاشت هسته لیمو، پرتقال یا نارنج

در بالا نحوه کلی کاشت سبزه را شرح دادیم. برای بذرهای دیگر نیز باید همین روال را دنبال کنید ولی زمان مناسب برای خیساندن بذر و کاشت آن بسته به نوع دانه متفاوت می باشد. بهترین زمان کاشت سبزه مرکبات و بذر برای دانه هایی مانند لیمو، پرتقال یا نارنج ۱۰ اسفند ماه است. خیساندن بذر این دانه ها ۴۸ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

همچنین بخوانید: آموزش کاشت سبزه پرتقال

زمان مناسب سبزه خاکشیر

تهیه سبزه با دانه های خاکشیر به راحتی صورت می گیرد و اگر تازه در روزهای پایانی سال به فکر کاشت سبزه افتاده اید، دانه خاکشیر از نظر زمان رشد برای رسیدن به سفره هفت سین بهترین انتخاب است. مدت زمان خیساندن بذر خاکشیر ۶ تا ۸ ساعت است و بهترین زمان برای کاشت بذر خاکشیر برای سبزه عید  ۲۴ اسفند ماه می باشد. برای داشتن سبزه ای یکدست و زیبا از خاکشیرهای تازه استفاده کنید.

زمان مناسب سبزه یونجه، تربچه و کنجد سیاه

نحوه کاشت و زمان دانه های یونجه، تربچه و کنجد سیاه مشابه است. زمان مناسب کاشت این بذرها ۲۲ اسفند ماه می باشد و مدت زمان خیساندن بذر آنها ۶ تا ۸ ساعت است.

زمان مناسب برای سبزه عدس

اگر تصمیم دارید برای عید امسال سبزه عدس تهیه کنید اما زمان کاشت سبزه عدس را نمی دانید بهتر است بدانید مدت زمان خیساندن بذر عدس ۱۰ تا ۱۸ ساعتاست و زمان مناسب برای کاشت سبزه عدس حدود ۱۵ اسفند ماه است.

زمان مناسب برای کاشت انواع سبزه عید نوروز

زمان مناسب سبزه ماش

مدت زمان خیساندن بذر ذرت ۱۰ تا ۱۸ ساعت است و بهترین زمان برای کاشت سبزه ماش حدود ۱۸ اسفند ماه است.

زمان مناسب سبزه ذرت

اگر قصد دارید برای عید امسال سبزه ذرت بگذارید اما زمان کاشت سبزه ذرت را نمی دانید بهتر است بدانید مدت زمان خیساندن بذر ذرت ۴۸ تا ۷۲ ساعت است و زمان مناسب برای گذاشتن سبزه ذرت حدود ۱۰ اسفند ماه است.

همچنین بخوانید: آموزش کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی برای عید نوروز، متفاوت و زیبا

نکات کلی کاشت و نگه داری انواع سبزه ها

  • برای رشد سریع‌ تر سبزه  آن‌ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید.
  • از ظروف فلزی برای کاشت سبزه استفاده نکنید.بهتر است از ظروف سفالی برای کاشت سبزه ها استفاده کنید.
  • آبی که کف ظرف جمع می شود را خالی کنید، زیرا سبب پوسیدگی سبزه‏‌ها می‏‌شود.
  • در هنگام جوانه زدن بذرها، اگر نمناک کردن آنها را فراموش کنید بذر‌ها سبز نمی‏‌شوند.
  • بهتر است برای آب دادن به سبزه از روش آبپاشی استفاه کنید.
  • از آبیاری بیش از اندازه سبزه ها خودداری کنید زیرا موجب گندیدن آنها می شود.
زمان مناسب برای کاشت انواع سبزه عید نوروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن