آشنایی با استایلیست ها

نقش زنان در صنعت مد و فش | زنان تاثیرگذار در دنیای پوشاک – کاریزما کالر


در واقع قسمت بزرگی از صنعت فشن دنیا، متمرکز بر نیاز زنانه می باشد. همانطور که در قسمت تاریخچه برند های پوشاک، به معرفی غول های این حوزه پرداختیم، متوجه می شویم که بسیاری از برند ها کار خود بر اساس تولید محصولات زنانه شروع کرده و به مرور زمان، کالکش های مردانه و بچه گانه را نیز به خط تولیدشان اضافه کرده اند، هر چند که برخی نیز همچنان بر روی نیاز پوشاک زنان متمرکز می باشند.

اما شاید تصور کنید که زنان در این صنعت تنها به عنوان مصرف کننده نقش دارند که البته تا حدودی نیز این فرضیه درست است و امروزه بسیاری از مدیران همین برند های زنانه، را مردان تشکیل داده اند.

اما در این بین زنانی نیز بوده اند که نامشان برای همیشه در این حوزه خواهند مانند که از جمله آنها می توان به کوکو شنل و میوچا پرادا اشاره کرد. در ادامه این مطلب با تاثیرگذارترین زنان صنعت فشن پرداخته ایم.

 

میوچا پرادا:

پرادا به دلیل طراحی های خلاقانه و خلق آیتم هایی مانند کیف های دستی که برای اولین بار در جهان طراحی شد به شهرت بسیاری دست پیدا کرد. پرادا در دهه ۸۰ میلادی فعالیت خود را آغاز کرد، پرادا کارش را با تولید لباس های زنانه راه اندازی کرد و پس از مدت کوتاهی به طراحی و تولید لباس های مردانه نیز پرداخت.

این پیشرفت تا جایی ادامه داشت که امروزه در تمامی آیتم های پوشاک، دارای خط تولید می باشد. میوچا پرادا برند میومیو را تاسیس کرد و مدیریت او باعث پیشرفت این برند شد. میوچا برنده جایزه طراح برگزیده از انجمن CFDA نیز شد.

 

نقش زنان در صنعت مد و فش | زنان تاثیرگذار در دنیای پوشاک – کاریزما کالر

فیبی فیلو:

فیلی فیلو با هر برندی که فعالیت کنید، می تواند برگ تازه ای از تاریخ آن را ورق بزند. این گفته را بر این اساس میگویم که او در طور فعالیت خودش توانست با دو برند به نام کلوئی و سلین همکاری کند و موفقیت های چشمگیری را در آن ها رقم بزند، همچنین او را در دنیای فشن به عنوان احیاگر می شناسند.

فعالیت کاری او در برند کلوئی توانست توجه قشر جوان جامعه را به خود جلب کند و به برندی محبوب برای هر شخصی تبدیل شود. در طول فعالیت خود در برند سلین او توانست طرح های بسیار زیبایی را به بازار ارائه بدهد و این برند را از ورته ورشکستگی نجات دهد.

 

نقش زنان در صنعت مد و فش | زنان تاثیرگذار در دنیای پوشاک – کاریزما کالر
فیبی فیلو

 

کوکو شنل:

برند شنل آنقدر در میان مردم شناخته شده است که نیازی به معرفی موسس آن ندارد. وی در طول زندگی خود تواناست تاثیرات بسیار مهمی در دنیای فشن بگذارد به طوری که برند شنل امروزه نماینده و الهام گرفته از شیوه طراحی او می باشد.

امروزه برند شنل تنها استایل شما را تعریف نمی کند، بلکه شنل به سبکی از زندگی ثروتمندان تبدیل شده استت. راحتی، لوکس بودن و فاخر بودن کلماتی است که طراحی های این بانو تاثیرگذار در حوزه فشن را می تواند توصیف کند.
تاثیرگذاری کوکو شنل گامی فراتر از دنیای فشن رفت به طوری که مجله تایمز، نام او را در لیست ۱۰۰ شخصیت تاثیرگذار قرن بیستم میلادی قرار داد.

 

مادام شرو:

مدلین شرو، نام شناخته شده ای برای علاقه مندان غیر تخصصی صنعت پوشاک نیست اما شاید اهمیت این چهره را بتوان اینگونه توصیف کرد که او اولین زنی است که به عنوان یک طراح زن به فعالیت پرداخت. او فعالیت اش را با تاسیس یک خانه مد در فرانسه آغاز و در سال ۱۹۰۵ برند خود را رشد داد به طوری که توانست ۱۰۰ کارمند دیگر را در مجموعه خود استخدام کند.

اما سرانجام فعالیت برند او چندان ادامه دار نبود به طوری که ۳۰ سال بعد، تمامی فعالیت های برند اش تعطیل شد. او در کارنامه خود، دریافت جایزه ووگ را نیز به ثبت رسانده است.

 

نقش زنان در صنعت مد و فش | زنان تاثیرگذار در دنیای پوشاک – کاریزما کالر
معروف ترین زنان تاریخ پوشاک

 

جن پاکن:

جن پاکن یکی از طراحان معروف سبک کوتور می باشد و دلیل آن نیز طراحی های معروف اش در قرن ۱۸ ام میلادی می باشد. قطعا یکی از آثار جاودانه صنعت فشن مربوط به این طراح می باشد، طوری که آثارش کماکان مورد پردازش و استفاده قرار می گیرد.

از دیگر دلایلی که باعث شد جن پاک در لیست تاثیرگذارترین زنان طراح قرار بگیرد، ابداع روش تبلیغاتی طرح هایش بود که امروزه تحت عنوان “ران وی” شناخته می شود.

نقش زنان در صنعت مد و فش | زنان تاثیرگذار در دنیای پوشاک – کاریزما کالر

السا شیا پارلی:

شیا پارلی، به دلیل آثار فوق العاده ای که به سبک آوانگارد طراحی کرده است، برای همیشه در تاریخ فشن خواهند ماند. قرن ۲۰، برهه زمانی فعالیت وی بوده است به طوری که در این قرت توانست طراحی های خیره کننده و چشم گیری را ارائه داد. او علاوه بر نبوغ در طراحی های آوانگارد و خلاقانه، توانایی خود را دوخت آن ها نیز به چالش می کشید.

امروه برخی از طرح ها او نیز، منبع الهام بسیاری از طراحان فشن می باشد.

 

کلر مک داکل:

تولید لباس های وزشی آماده را برای اولین بار، می توان در کارنامه خانم کلر مک داکل به ثبت رساند. اولین طراحی های لباس های ورزشی او محبوبیت های زیادی در جوامع آمریکایی یافت. استفاده از فرم های ساده، طراحی های کاربردی و دست و پا گیر نبودن طرح ها، اوصولی به جا مانده از مک داکل می باشد که امروزه نیز مورد اقبال طراحان ورزشی قرار می گیرد.

تاثیر گذاری فشن در او به حدی بود که او توانست عنوان زن سال امریکا را به دست آورد، همچنین او در یک همه پرسی به عنوان موفق ترین زن آمریکایی شناخته شد.نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن