رویداد

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه


هفته مد کوتور بهار / تابستان ۲۰۲۰ پاریس به پایان رسید. در این هفته شاهد حضور بزرگان عرصه فشن مانند برندهای شنل، دیور و .. بودیم. در ادامه با مجله‌ی دنیای مد همراه باشید تا برخی از کالکشن‌های هفته مد کوتور بهار ۲۰۲۰ را بررسی کنیم.

دیور

ماریا گرازیا چیوری (Maria Grazia Chiuri) طراح ارشد برند دیور، مجموعه‌ی اوت کوتور بهار ۲۰۲۰  خود را در Musée Rodin فرانسه، با موضوع برابری زن و مرد ارائه داد.
تفکر فمینیسم او، با همکاری جودی شیکاگو (judy chicago) تقویت شد و خود را در قالب بنرهای کت واک بیشتر نشان ‌داد. بنرهایی با موضوع: “اگر زنان، جهان را اداره کنند چه می شود؟”

ماریا می‌گوید: “وقتی جودی از ایده الهه‌ها صحبت کرد، ذهن من سریعا به خاطراتم از پیکره‌های در رم بازگشت.
لباس‌ها با الهام از مدل لباس یونان و رم باستان و دیدگاه طراح به زن به عنوان الهه طراحی شده است. طرح‌های کلاسیک لباس‌های دراپه، گره ای، یقه های رومی و ریش ریش (فرینج)، در رنگ‌های طلایی و سفید، ترکیبی از قدرت فکری و هارمونی زیبایی شناختی را نمایش می‌داد.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

ژیوانشی

کلر وایت کلیر (Clare Waight Keller) طراح بریتانیایی برند ژیوانشی ، برای خلق مجموعه اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ جذب طرح‌های آرشیوهای اولیه‌ی از هوبرت ژیوانشی، بنیان گذار برند، می‌شود.
کلر برای طراحی این مجموعه اوت کوتور از گل‌های باغ Sissinghurst انگلستان الهام گرفته است. این ‌گل‌ها هم به شکل نقوش بر روی پارچه‌ها و هم به صورت نمادی به شکل چین بر لبه‌ی لباس‌ها به چشم می‌آمدند.

جوراب شلواری‌های رنگی یا تزیین شده با کریستال در این کالکشن Givenchy بر روی کفش‌ها پوشیده شده بودند و به دلیل هماهنگی با لباس‌ها بسیار به چشم می‌آمدند.
از مشخصه‌ی این کالکشن به کلاه‌های اگزجره شده و کمربند در دو سایز خیلی پهن و باریک می‌توانیم اشاره کنیم.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

جیامباتیستا والی در هفته کوتور بهار ۲۰۲۰

Giambattista Valli مجموعه جدیدش را بجای کت واک در موزه Jeu de Paume پاریس، در صفحه‌ی اینستاگرامش ارائه کرد.
این حرکت او انقلاب جذابی در صنعت مد لوکس بود؛ با این شیوه‌ی نمایش، قدرت و مهارت او در بازی با حجم و رنگ، در قالب ۳۴ دست لباس زیبا، بینندگان را متحیر کرده بود.
این مجموعه با زاویه دید سورئال fish-eye برای تجلیل و ادای احترام به Avedon و Penn دو عکاس مطرح مد عکاسی شد.

رنگ گل‌های کاغذی، باغ لیمو و گل‌های رز در لباس‌ها دنباله دار و دامن‌های bubble و ماسک‌های پر فوق‌العاده چشمگیر بود.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

ایلی صعب

ایلی‌صعب طراح لباس مشهور لبنانی این بار باز هم در عرصه کوتور فرانسه بسیار خوش درخشید.

او در این فشن شو المان‌هایی از قلعه سلطنتی امپراتوری Chapultepec Castle در مکزیک را به صورت کلاژ بر روی لباس‌های فاخر این کالکشن استفاده کرده بود. آستین‌های پفی (Leg-of-mutton)، عنصر زیبایی بود که قدرت امپراتوری دوم مکزیک در اواسط دهه ۱۸۶۰ را به زیبایی تداعی می‌کرد.
همچنین ساختارهای شبکه‌ای که به شکل تور بر روی لباس دیده می‌شدند برگرفته از ساختار شیشه‌های رنگی این قلعه سلطنتی بود.

امضای همیشگی الی‌صعب تاکید بر روی خط کمر است؛ که در این مجموعه علاوه بر آن با بستن پارچه‌ای به دور گردن توجه را به قسمت بالا و صورت هدایت می‌کرد.
در کالکشن اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ Elie Saab ، گوشواره‌ها همچنین از اکسسوری‌های جذابی بودند که تاکید به ناحیه گردن و صورت را مضاعف می‌کرد.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

شنل

ویرجینی ویارد (Virginie Viard) طراح خلاق شنل از کالکشن خود در Grand Palais شانزلیزه رونمایی کرد.
در طراحی‌های او همچنان شاهد ادای احترام به زندگی کوکو شنل، بنیان‌گذار این برند هستیم.
 فضای مجموعه بهار کوتور ۲۰۲۰ شنل تداعی کننده‌ی یتیم خانه‌ی Aubazine در منطقه دورافتاده Corrèze فرانسه بود که کوکو دوران کودکیش را در آن سپری کرده بود.
در آنجا یونیفرم تمام دختران سیاه و سفید بود و دقیقا این دو رنگ‌ به این مجموعه رخنه کردند.

همچنین رنگ‌های پاستیلی پنجره‌ها در لابه‌لای سیاه و سفیدی‌ها خودنمایی می‌کرد.
شنل‌های (capelet) کوتاه که برگرفته از لباس راهبان صومعه است به همراه جوراب و جوراب شلواری سفید، عنصرهایی شاخص این مجموعه Chanel بود.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

آیریس ون هرپن در هفته اوت کوتور بهار ۲۰۲۰

بار دیگر تلفیق علم و هنر را به زیباترین حالت ممکن در آثار Iris van Herpen می‌توان دید. مدل لباس‌هایش با الهام از الگوی موجود در طبیعت شکل می‌گیرد.
الگوی پوسته‌های گیاهی، پر، فسیل، بال ماهی، حباب و دیگر پدیده‌های طبیعی را از دل تاریکی بیرون می‌کشد و به دنیای مد منتقل می‌کند. ون هرپن در مجموعه کوتور ۲۰۲۰ خودش دو منبع الهام داشت.
منبع اول او ساختار موجودات ظریفی در عمق دریاها زندگی می‌کنند (hydrozoa) بود. منبع دومش تصاویر مطالعاتی بر ساختار و عملکرد سیستم عصبی بود که از زیست‌شناس اسپانیایی سانتیاگو رامون کاخال وام گرفته بود.

این هنرمند هلندی با تبحر خاص خودش، الهاماتش را با صنعت پیشرفته در پارچه سازی تلفیق کرد.
البته که در این مجموعه برخی لباس‌ها بودند که پارچه‌هایشان به شیوه‌ی صنایع دستی با رنگ‌های قرمز، مشکی و آبی چاپ شده بودند.
آیریس ون هرپن ثابت کرد که  ترکیب فناوری و هنر دست موجب خلق آثار شگفت انگیزی می‌شود.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

جورجیو آرمانی

جورجیو آرمانی مجموعه اش را با الگوی Ikat (ایکات گونه‌ای روش رنگرزی و نوعی روش بافت که به آن دارایی‌بافی نیز می‌گویند) در Pavillion Vendôme به نمایش گذاشت، که تاریخچه جذاب و طولانی دارد. این الگوی در کشورهای مختلف بافته شده و در دهه ۶۰ میلادی وارد دنیای غرب شد که هیپی ها استقبال زیادی از آن کردند.

کت‌های منجوق دوزی شده، پیراهن‌های پفی از جمله مدل‌های شاخص این مجموعه بود.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسه

ژان پل گوتیه در هفته کوتور بهار ۲۰۲۰

ژان پل گوتیه طراح مطرح فرانسوی پیشتر در صفحه توییترش گفت: «این دفیله، پنجاه سال فعالیت کار من را جشن می‌گیرد و همچنین آخرین نمایش مد من خواهد بود. اما به شما اطمینان می‌دهم مد روز با مفهوم جدید ادامه پیدا خواهد کرد.»

در ژانویه ۲۰۲۰، ژان پل گوتیه در Thétre du Châtelet آخرین فشن شوی خودش را، با بیش از ۲۳۰ مدل، به همراه دوستان، مدل‌ها و میوزها به مدت یک ساعت به صحنه برد.
در این مجموعه از لباس‌های ملوانی، تاکسیدو و لباس‌هایی که باعث خطای دید ‌می‌شود استفاده شد. ناگفته نماند تمام این کالکشن از لباس‌های مجموعه‌های قدیمی او بازیافت و ساخته شده بود.

Jean Paul Gaultier در طی پنج دهه فعالیت هنری، تفکر و سلیقه خاص و متفاوت‌اش را در طرح‌ها و محصولاتش اعمال کرد و در عرصه‌ی مد موانع جنسیتی را زیر پا گذاشت و از طراحان شناخته شده و پیشرو در صنعت فشن بود.

هفته مد اوت کوتور بهار ۲۰۲۰ فرانسهمنبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن